Műszaki kérdés: +36309688067
Vásárlás, általános kérdés: +36304573408

 

Blog

Miért nem lehet betartani az előírásokat?

Kovács István - Erősáramú villamosmérnök
2025.05.28 14:19
Miért nem lehet betartani az előírásokat?

Az elektromos szakág valósága Magyarországon

Az elektromos szakma Magyarországon világosan szabályozott keretek között működik – legalábbis papíron. A valóság azonban gyakran más képet mutat: a kivitelezéseken a szakmai előírások, kamarai elvárások és szabályzatok rendszerint háttérbe szorulnak, vagy teljesen figyelmen kívül maradnak. Ennek okairól és következményeiről írok ebben a bejegyzésben – szakmai tapasztalatom alapján.

 

1. A szabályok és a valóság közötti szakadék

A Magyar Mérnöki Kamara és más szakmai szervezetek részletes szabályokat írnak elő az elektromos kivitelezésekre vonatkozóan. Ezek célja a biztonság, az átláthatóság és a felelősség tisztázása. A gyakorlatban azonban a tervek nem készülnek el megfelelően, nincsenek szakági egyeztetések, vagy egyszerűen nem tartják be a szabályokat. A műszaki dokumentációk hiányosak vagy teljesen hiányoznak, és az utólagos igazolás gyakran pusztán formalitás.

 

2. Kinek az érdeke lenne a szabálykövetés?

Sok megrendelő árérzékeny, és csak azt nézi: legyen gyorsan és olcsón kész. A kivitelezők egy része nem érdekelt a szabálykövetésben, mert az adminisztrációval és több felelősséggel jár. A felelős műszaki vezető gyakran igyekszik rendet tartani, de eszközei korlátozottak – nincs valódi hatalma a szabályok betartatására.

 

3. A hatóságok passzivitása

Hiába léteznek jogszabályok és kamarai iránymutatások, ha azokat senki nem ellenőrzi. Egyes területeken az ellenőrzés gyakorlatilag nem létezik. Ez a szabálykövetők pozícióját gyengíti, a szabálykerülők pedig büntetlenül működhetnek. Így torzul a piac, és a minőségi munka háttérbe szorul.

 

4. A következmények – kinek fáj?

A nem megfelelő kivitelezések műszaki hibákhoz, balesetveszélyhez, vagy akár emberi tragédiákhoz is vezethetnek. A végső felelősség sok esetben azé a szakemberé, aki a nevét adja a dokumentációhoz – még akkor is, ha valójában nem tudott beleszólni a munkába. Ez nemcsak jogi, hanem erkölcsi teher is, és hosszú távon rombolja a szakma hitelességét.

 

5. Mit lehetne tenni?

Szükség lenne erősebb kamarai és hatósági fellépésre, valódi ellenőrzésekre, és következetes szankciókra. Emellett fontos lenne a szakmai etika erősítése – mindenki felelős azért, hogy milyen munkát végez, és milyen körülményeket fogad el. A nyilvánosság is segíthet: ha beszélünk ezekről a problémákról, talán változás indulhat el.

 

Zárás

Ez a cikk nem vádaskodás, hanem egy őszinte helyzetértékelés. Azok, akik szabályosan, felelősséggel szeretnének dolgozni, nap mint nap akadályokba ütköznek. Fontos, hogy ezekről a gondokról nyíltan beszéljünk – mert a szabályok nem akadályok, hanem védőhálók mindannyiunk számára.